Forside2019-11-29T18:18:04+01:00

Helsinge Skytteforening HSI 35. KREDS

Klubhus for Riffelskytter

Vi er en skytteforening, beliggende i udkanten af Helsinge. Vi har to lokationer tilhørende vores forening, de er fordelt på vores udendørsbaner og indendørsbaner. Vi er blandt de foreninger, som har vores egen 50 meter bane liggende ved vores klubhus.

Udendørs: Vi har klubhuset for vores riffelskytter, som ligeledes fungerer som hovedhuset, der har vi 50 meter banen, som riffelskytterne skyder på. Ved siden af hovedhuset, har pistolskytterne deres klubhus, hvor de har deres egen 25 meter udendørsbane.

Hos Helsinge Skytteforening skydes der ikke på papskiver mere, vi er gået skridtet videre, og har investeret i det sidste nye digitale anlæg, anlægget er et MegaLink 3D-Score.
Det betyder at det du sigter på er en elektronisk skive der registrere dit resultat, på standpladsen hvor du enten ligger, sidder eller står og skyder er der placeret en digital skærm hvor du kan følge med i dine resultater. 

Kunne du tænke dig at afprøve skydesporten, er du velkommen til at komme forbi og give det en chance.

Skydesporten er for alle aldersgrupper, hvornår er man gammel nok? det er ikke så meget alderen men mere størrelse.

Skytterne i foreningen er på alle niveauer og er klar til at hjælpe både nye og mere rutinerede skytter.

Helsinge skytteforening skyder både under DGI og Dansk Skytte Union.

Klubhus for Pistolskytter

Kommende skydninger

Så er det tid til vinterens ranglisteskydninger cal. 22. og Luftriffelstævner. 

Vi har lagt invitationer ud under menu punktet Stævner. Når stævnet er afviklet, og vi får resultaterne, vil de komme her på websiden under menupunktet Resultater.

Den seneste resultatliste vil ligge her på forsiden.

Afviklet skydninger cal. 22.

3. Ranglisteskydning  – Resultat liste

Ordforklaring for skydeklasser:

BK1 – Børneklasse 1

BK2 – Børneklasse 2

BK3 – Børneklasse 3

JR1 – Junior 1

JR2 – Junior 2

VS1 – Voksen stilling 1

VS2 – Voksen stilling 2

VS3 – Voksen stilling 3

VÅ1 – Voksen åben 1

VÅ2 – Voksen åben 2

VÅ3 – Voksen åben 3

SE1 – Senior 1

SE2 – Senior 2

SE3 – Senior 3

FRI – Friklasse

Ølstykke Riffelstævne

Skydningen fandt sted hos Ølstykke Skytteforening

Ny Toftegårdsvej 3, 3650 Ølstykke – Skydekælderen under Toftehøjskolen

Der blev skudt 18, 20, 21 og 24. november 2019.

Du kan klikke på knappen i bunden, for at se den komplette resultatliste.

Riffel – 15 meter – Mesterskab J2

Nr. / Skytte nr.: Navn: Skytteafdeling: Point: Total:

1.     126856

2.     124847

3.     126716

4.     137304

5.     113751

6.     126455

7.     123560

8.     138522

9.     136316

10.    126084

11.    130794

12.    137565

13.    128341

14.     99449

15.    132446

16.    140422

17.    134836

Andreas Zeeberg

Clara F. Skerning

Mads Bossen Tryk

Sven Lundsbøl

William Dyhr Andreasen

Andreas Skeldal Winther

Jakob Andersson

Magnus Bech Jensen

Sofie Ebert Sørensen

Tobias Lund

Tobias Løve Petersen

Cecilie Christiansen

Caroline Strunge toft

Puk Schnor

August Gotfredsen

Andreas H. Hansen

Otto Lykkeberg Kiil

Helsinge S&i – Skytteafd.

Strø S&G

Stenløse Skytteforening

Helsinge S&i – Skytteafd.

Jørlunde Skytteforening

Frederikssund

Ølstykke Skytteforening

Frederikssund

Kreds 57, Ferslev, Skibby

Ølstykke Skytteforening

Skyttelauget Kgs. Lyngby

Frederikssund

Helsingør Salonskytte

Søborg SG&I

Søborg SG&I

Strø S&G

Frederikssund

199/12    198/08

196/07    198/03

196/05    198/04

198/08    196/07

195/03    198/07

197/07    194/06

198/08    192/06

192/06    196/05

195/05    193/05

192/02    195/06

192/03    195/05

194/06    191/06

194/03    191/06

191/02    192/08

192/04    191/04

187/02    190/00

192/05    182/00

397/20

394/10

394/09

394/15

393/10

391/13

390/14

388/11

388/10

387/08

387/08

385/12

385/09

383/10

383/08

377/02

374/05

Riffel – 15 meter – Mesterskab VÅ2

Nr. / Skytte nr.: Navn: Skytteafdeling: Point: Total:

1.     140034

2.     121936

3.     132493

4.     116328

5.     137302

6.      91811

7.     105028

8.     108766

9.     127577

Oliver Vesth

Anne Illum Andersen

Bjarne Binder

Benedicte Bodilsen

Bethina Terne Sørensen

Jørgen Eskildsen

Anton Ellegaard

Mikkel Bisgaard

Michael Christensen

Kreds 57, Ferslev, Skibby

Frederikssund

Ganløse Skytteforening

Blovstrød SG&I –

Helsinge S&i – Skytteafd.

Blovstrød SG&I –

Kreds 57, Ferslev, Skibby

Søborg SG&I

Strø S&G

196/05    198/05

195/05    198/03

196/05    197/06

196/06    196/06

195/05    195/06

196/05    194/04

195/08    191/04

194/06    191/04

184/00    183/00

394/10

393/08

393/11

392/12

390/11

390/09

386/12

385/10

367/00

Riffel – 15 meter – Mesterskab SE1

Nr. / Skytte nr.: Navn: Skytteafdeling: Point: Total:

1.       71763

2.       61799

3.      64302

4.      63972

Viggo Jørgensen

Peter Hansen

Jens Bengtson

Finn Jensen

Helsinge S&i – Skytteafd.

Ballerup Skytteforening

Melby Skytteforening

Melby Skytteforening

200/10    200/12

199/08    199/11

196/11    195/08

196/08    195/05

400/22

398/19

391/19

391/13

Riffel – 15 meter – Mesterskab SE2

Nr. / Skytte nr.: Navn: Skytteafdeling: Point: Total:

1.      80326

2.       64228

3.       64725

4.       56316

5.       63343

Carsten Fries

Tommy Benn

Knud Børge Jensen

Per Lund Pedersen

Flemming Walther

Melby Skytteforening

Melby Skytteforening

Helsinge S&i – Skytteafd.

Holmegaard

Blovstrød SG&I –

189/04    197/07

193/05    192/05

190/03    193/05

195/04    188/04

189/01    189/04

386/11

385/10

383/08

383/08

378/05

Riffel – 15 meter – Mesterskab SE3

Nr. / Skytte nr.: Navn: Skytteafdeling: Point: Total:

1.      101754

2.       81975

3.     118242

4.     140684

Svend Bodilsen

Børge Verner Jensen

Anne-Lise Qvist Nielsen

Henrik Larsen

Blovstrød SG&I –

Helsinge S&i – Skytteafd.

Frederikssund

Ølstykke Skytteforening

188/05    189/03

185/01    187/01

183/00   180/03

177/01    178/01

377/08

372/02

363/03

355/02

Tryk og se komplet resultat liste

Afviklet skydninger – Luftriffel

2. Ranglisteskydning  – Resultat liste

Ordforklaring for skydeklasser:

BK1 – Børneklasse 1

BK2 – Børneklasse 2

BK3 – Børneklasse 3

BK4 – Børneklasse 4

JR1 – Junior 1

JR2 – Junior 2

ST1 – Stilling 1

ST2 – Stilling 2

ST3 – Stilling 3

Å1 – Åben 1

Å2 – Åben 2

Å3 – Åben 3

SE1 – Senior 1

SE2 – Senior 2

SE3 – Senior 3

Jørlunde Julestævne

Skydningen fandt sted hos Jørlunde Skytteforening

Rappendamsvej 6 – Jørlunde, 3550 Slangerup

Der blev skudt 26, 27 og 28. november 2019..

Du kan klikke på knappen i bunden, for at se den komplette resultatliste.

Riffel – 15 meter – Mesterskab J2

Nr. / Skytte nr.: Navn: Skytteafdeling: Point: Total:

1.     126856

2.     113751

3.     121413

4.     126455

5.     126716

6.     105675

7.     137565

8.     138522

9.     134836

10.    123560

11.    126084

12.    140683

Andreas Zeeberg

William Dyhr Andreasen

Mette Pettersson

Andreas Skeldal Winther

Mads Bossen Tryk

Victor Milter Jensen

Cecilie Christiansen

Magnus Bech Jensen

Otto Lykkeberg Kiil

Jakob Andersson

Tobias Lund

Magnus Axelsen

Helsinge S&i – Skytteafd.

Jørlunde Skytteforening

Jørlunde Skytteforening

Frederikssund

Stenløse Skytteforening

Frederikssund

Frederikssund

Frederikssund

Frederikssund

Ølstykke Skytteforening

Ølstykke Skytteforening

Ølstykke Skytteforening

200/09    200/09

199/04    200/07

199/04    198/07

196/04    199/06

195/04    196/04

196/07    195/04

192/02    196/03

193/05    194/05

191/04    189/04

176/01    188/02

168/01    193/04

182/04    160/01

400/18

399/11

397/11

395/10

391/08

391/11

388/05

387/10

380/08

364/03

361/05

342/05

Tryk og se komplet resultat liste

Åbningstider for Riffelskytter og Pistolskytter

Vi har som udgangspunkt åbent hele året, sommer ferie og vinterferie. Der kan dog forekommer lukkedage omkring jul og nytår, afhængig af hvordan disse højtider falder men vi vil altid annoncerer lukkedage på forsiden hvis de skulle opstå.

Riffelskydning

Sommerskydning – 50 meter:

Mandag kl.: 17:00 – 19:00

Ridebanevej 8b, 3200 Helsinge

I vores Klubhus

Vinterskydning  – 15 meter:

Mandag kl.: 17:00 – 19:00

Idrætsvej 21 – 3200 Helsinge

Kælderen under Hal 1 – Helsinge Hallerne

Pistolskydning

Sommerskydning – 25 meter:

Tirsdag kl.: 18:30

Ridebanevej 8b, 3200 Helsinge

Vinterskydning – 15 meter:

Tirsdag kl.: 18:30

Idrætsvej 21 – 3200 Helsinge

Kælderen under Hal 1 – Helsinge Hallerne

Riffelskydning

Langdistance – 200 meter:

Lørdag kl.: 09:00 – 12:00

Ålekistevej 35 – 3250 Gilleleje

Saxegården

Helsinge Skytteklubs Sponsorer

Vi er så glade for, at der er virksomhedder der vil sponsorer vores skytteklub. Disse er vist oven for. Ved klik på billedet, sendes du videre til deres webside.